Paměťové karty

Paměťové karty

SD karty – malé kousky, které vám umožňují rozšířit úložiště vašeho zařízení. Dnes jsou používány téměř ve všech zařízeních a někdy jsou dokonce nevyhnutelné.

Jak vybrat SD kartu

SD karty mají několik parametrů, které odlišují jednu od druhé. Pro tu správnou byste se měli rozhodnout na základě potřeb vašeho zařízení a plánovaného využití.

...Čítať ďalej

Typ SD karty

Dva nejběžněji využívané typy SD karet jsou microSD a tradiční SD karty. Pro fotoaparáty a digitální kamery jsou běžně využívány tradiční SD karty a pro chytrá zařízení zase microSD. Pro microSD lze použít také adaptér pro změnu rozměrů na tradiční SD kartu. Jaký typ SD karty využívá vaše zařízení, vyhledejte v jeho specifikacích.

Kapacita

SD karty mají různou kapacitu. Ta se udává momentálně v GB a jsou to násobky čísla 16. Takto se rozhodujete mezi 16, 32, 64, 128GB a více.

Pokud se chystáte jednou za čas něco vyfotit nebo natočit, měla by vám stačit velikost 32GB. Mělo by se na ni vejít cca 2000 fotek (16 megapixel) nebo 30 min 4K videa. Vždy si později můžete vaše fotky stáhnout do PC a tak uvolnit prostor.

Pro použití ve fotoaparátu, digitální kameře nebo dronu by se více hodila kapacita od 32GB nahoru.

Kategorie kapacity

Jednou z důležitých aspektů SD karty je kategorie kapacity. Nejběžnější jsou SD, SDHC (SD high capacity) a SDXC (SD eXtended capacity). U nových zařízení by měly fungovat správně všechny tři, ale pro jistotu si tuto informaci vyhledejte ve specifikaci vašeho zařízení. A následně vyberte tu správnou.

Rychlost zápisu a čtení

Rychlost SD karet se kategorizuje třemi různými způsoby a to: Speed Class, Ultra High Speed (UHS) a Video speed class. Všechny hovoří o rychlosti zápisu.

Kamery a fotoaparáty

Pro natáčení 8K videa budete potřebovat kartu s rychlostí V60 nebo V90. Pro natáčení videa v kvalitě 4K zase vyhledejte označení V60, V30 nebo UHS 3. Pro zrcadlovky do 40 megapixelů a HD video by měly být vhodné UHS 1, Class 10 a V10. Class 2, Class 4, Class 6 a V6 můžete použít u zařízení s nízkým rozlišením.

Smartfony

Pro rozšíření úložiště vašeho chytrého telefonu by měly vhodně posloužit SD karty Class 10, ale o něco lepší budou UHS 1 nebo UHS 3. Hlavně pokud budete chtít z karty spouštět aplikace, určitě by to mělo být UHS 3.

SD adaptér

Pokud budete chtít svoji kartu připojovat k PC může být užitečné vybrat model microSD karty s adaptérem. Většina čteček a notebooků totiž nemá vstup pro tato malá úložiště.

Navigace

6 položek

Nastavit sestupně
Zobrazení Mřížka Seznam

6 položek

Nastavit sestupně
Zobrazení Mřížka Seznam